Aktuality

Radiátory budú v domácnostiach nielen vykurovať, ale aj chladiť

Radiátory budú v domácnostiach nielen vykurovať, ale aj chladiť

Horúce letné dni nie sú na Slovensku v posledných rokoch výnimkou. Aj preto nútia klimatické zmeny k zamysleniu, ako ochladiť domácnosti. Po novom by už radiátory nemuseli byť len zdrojom tepla, ale v horúcich mesiacoch by mohli aj chladiť, tvrdia teplári.

Rýchly prehľad

Cieľová skupina

Domácnosti

Čo by ste mali vedieť?

  • Radiátory by mohli v budúcnosti nielen vykurovať, ale aj chladiť.
  • Kvalita chladenia je podstatne vyššia ako pri klimatizácii
  • Chladenie radiátorom prinesie spotrebiteľom úsporu

 

V posledných dvadsiatich rokov zaznamenali klimatológovia teplejšie dni aj na Slovensku. Priemerná ročná teplota sa zvýšila o 1°C. Klimatické zmeny nútia preto spotrebiteľov zaoberať sa otázkou chladenia svojich domácností stále častejšie. Slovenské byty však neboli pripravované pre zabudovanie klimatizačných jednotiek alebo iných spôsobov chladenia, známych z južnejších krajín. Problém by ale mohli vyriešiť radiátory.

Je možné chladiť radiátorom?

Témou chladenia sa slovenskí dodávatelia tepla už nejaký čas zaoberajú. Okrem hlavného dôvodu, klimatických zmien vedúcich k rastúcej priemernej teploty u nás, je dôležitým faktorom aj vyťaženie výrobných zdrojov centrálneho zásobovania teplom (CZT). „Našim hlavným cieľom je hľadať spôsob ako spotrebiteľom znižovať cenu tepla, pričom výroba chladu by znižovala fixné náklady na teplo. Navyše chladenie využívajúce systémy CZT by mohlo byť ekologickejšie, aj ekonomickejšie ako klasické chladenie,“ vysvetľuje predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Využitie výrobných kapacít v systémoch CZT na maximum, by z pohľadu efektívnosti výroby energií predstavovalo aj významný prínos pre zníženie fixných nákladov pri výrobe. V radiátoroch by tak v zime prúdila teplá voda a v lete naopak studená, čo by sa mohlo odzrkadliť na poklese cien tepla. Výrobné zdroje aj rozvody sú na takúto zmenu skonštruované. „Chladenie prostredníctvom CZT by predstavovalo malú technologickú revolúciu. Radiátory v bytoch by tak po novom mohli slúžiť nielen na kúrenie, ale aj chladenie,“ vysvetľuje Obšivaný.

Radiátory prinesú domácnostiam úsporu

Chladenie prostredníctvom už nainštalovaných rozvodov CZT a domácich radiátorov prinesie viacero pozitívnych aspektov aj pre zákazníkov. Kvalita chladenia takýmto spôsobom je podstatne vyššia, ako je chlad dodávaný z klimatizačných jednotiek fúkaním do miestnosti. „Komfort užívateľov zostane zachovaný a je podobný ako pri dodávkach tepla,“ zdôrazňuje Obšivaný. Domácnosti tak ušetria, pretože jedno zariadenie bude vykurovať i chladiť. Odpadnú tým minimálne nevyhnutné investície do klimatizačnej jednotky a stavebných úprav.  Odberatelia by tak mali zaručenú tepelnú pohodu počas celého roka a teplotu svojich domácností by si mohli regulovať podľa svojich požiadaviek.

Chladiace radiátory nie sú novinkou, pilotné projekty sú na svete

Niektoré spoločnosti už realizujú pilotné projekty, prebiehajú aj rokovania s technickým školami o zdokonalení existujúcich technológií chladenia využívajúceho systémy CZT.

Konkrétne v meste Zvolen funguje pilotný projekt kúrenia a chladenia v jednom, priblížil Obšivaný. Studená voda, ktorá ochladzuje kancelárie v administratívnej budove miestneho dodávateľa tepla, však  zatiaľ nekoluje v radiátoroch, ale v kapilárnych rohožiach umiestnených na stropoch. Aj keď je tento spôsob chladenie trocha odlišný od riešenia, ktoré by malo v budúcnosti chladiť naše domácnosti, pracuje na rovnakom princípe centrálneho zásobovania teplom v kombinácii s efektívnym zariadením, vysvetlil predseda SZVT.

Plošný rozbeh chladenia cez systémy CZT si podľa neho vyžiada ešte ďalší vývoj technológií, ako aj nastavenie samotného systému dodávky. „Ak by sa slovenským technikom a výskumníkom podarilo vyriešiť problém kondenzácie studenej vody na radiátoroch, mohli by sme túto službu ponúknuť všetkým domácnostiam, ale aj firmám, pripojeným na systémy CZT,“ dodal na záver.

28. júla 2014 (c) energia.sk

 

Publikované 24. Júla 2014